תהליך עבודת תכנון הגינה ופיתוח הסביבה

והאדריכל

בטרם ניגש לנושא ההליך התכנוני נקדיש כמה מילים למקומו של אדריכל הבית בתהליך זה.

בגדול קיימים שלושה סוגי התערבות של האדריכל בפרוייקט תכנון ועיצוב הנוף:

האדריכל המעורב:

 מעורבותו של האדריכל בהליך הינה מלאה לעיתים כבר משלב הכנת הפרוגרמה, שיתוף הפעולה הינו מלא לכל אורך תהליך תכנון הגינה. אישית אלו המעודפים עלי.

האדריכל המתעניין:

כאן מתווה לעיתים האדריכל קווים כלליים (כאן אני רוצה הרבה ירוק...) ומקיים פגישה ומעיר הערות על תוכנית הסקיצה הראשונה. בד"כ לא הרבה יותר...

 

האדריכל שאינו מעורב:

מסיבות שונות האדריכל אינו מעורב כמעט כלל בהליך תכנון הגינה ולעיתים גם בהליך תכנון פיתוח השטח. לכל היותר מעיר הערות מינוריות.

 

האדם אינו אלה תבנית ארץ מולדתו

הגינה והנוף הינם תבניתו שלו. משפט זה על משקל דברי המשורר מצוי בבסיס תפיסתי בעבודת עיצוב ותכנון הגינה. לכל אדם או משפחה קיימת מן הסתם אותה גינה המתאימה להם ותפורה לצרכיהם.

אני כמעצב רואה את עיקר עבודתי כצורך לחבר ולקשר אותכם לגינה זו. מרחב הגינה הינו חלק ממרחב המגורים שבו אתם מבלים חלק גדול מזמנכם, לפיכך צריכה הגינה לענות על טעמכם היחודי. הצבעים, מירקם החומרים, צורות הצמחיה והדומם, הריחות והקולות, הפינות השימושיות (פינות ישיבה ותעסוקה, ברבקיו וכדו`) כל אלו הינם מרכיבים בגינה שלכל אחד מאתנו יש טעם אחר וצרכים אחרים לגביהם. עבודתו של המעצב ע``פ אמונתי הינה לחבר אותכם אל הגינה שתכלול את כל אותם המרכיבים, לעצב עבורכם את הגינה השלמה האהובה עליכם ולצקת בה את אותם תכנים מקצועיים הנחוצים להקמתה. נכון שאינני טבולה רסה.

לימודי האקולוגיה והעיסוק במשך שנים רבות בנוף הארץ ישראלי, עיסוק בגידול ואיקלום צמחי נוי של זנים שונים, השפעתם של מורים דגולים במסגרות לימודי עיצוב הנוף, כל אלו השפיעו בוודאי גם על טעמי האישי ועל מאגר החומרים ממנו אני שואב את רעיונות העיצוב – וראו להלן את "האני המאמין שלי" עליו מבוססת תפיסתי. ולבסוף עצה קטנה, בין אם תבחרו להעזר בי, או באחרים, זכרו שמרחב הגינה הינו מקום שבו תעברו ותבלו חלק גדול מזנכם, הקדישו לתכנון הגינה לפחות את אותה תשומת לב כמו שהקדשתם לתכנון מרחבים אחרים בביתכם, גם כאן צריכים לבנות את הדברים בצורה נכונה מן היסוד וטעויות שמגלים מאוחר יותר הינן לעיתים קשות מאד לתיקון ועשויות להיות גם יקרות מאד. אני מאחל לכם שתהיה לכם גינה יפה ושתהנו ממנה לאורך הרבה שנים.

 

תכנון הנוף ותכנון הגינה - ההליך:

 

ההליך התכנוני כולל מספר שלבים כדלקמן:

 

קובעים פגישה

פגישה ראשונית ובלתי מחייבת ובדיקת האפשרות לשיתוף פעולה, אני מנסה להבין את הצרכים וטעמכם, את מסגרת התקציב העומדת לרשותכם ואת הצפיות שלכם מגינתכם לעתיד.

 

 

נפגשים באתר

בשלב זה רצוי מאד לקיים סיור משותף בכמה גינות שעיצבתי, ניתן יהיה לקבל גם את הטלפונים של בעלי הבית לצורך קבלת המלצות.

במידה והוחלט על המשך שיתוף הפעולה, אני מצלם את שטח הגינה ואתם מוסרים לי את תוכנית הבית והמגרש (רצוי קובץ ממוחשב אך לא הכרחי). זהו השלב של הכנת הפרוגרמה - תאום הצפיות ובמידת האפשר (ראו לעיל) פגישה משותפת עם האדריכל.

 

אורי חושב  ועוד פעם חושב

ואני מכין תוכנית ראשונית רעיונית אשר תשקף את גינתכם העתידית.

 

אורי מתכנן

הצגת תוכנית ראשונית – סקיצה של התכנון המוצע, דיון על התוכנית ובמידה ואין שינויים מהותיים מגישים הצעת מחיר מפורטת . 

 

מסכמים לחיוב

מכאן אנו ניגשים לשלב התכנון הסופי הכולל סיור משותף במשתלות ספקי אבן וכדו'. במהלך הסיור אני לומד אלו צמחים ופרטי גינה אהובים עליכם יותר, מסמנים פרטי צומח גדולים כמו עצים שנבחרו ומקבלים החלטות לגבי תכנונה הסופי של הגינה.

 

יש חתונה

מכאן מתחיל שלב הביצוע, אך לא הסתימה מלאכת המתכנן, אני מלווה ומנהל את הביצוע על כל שלביו (מה לעשות לא נפרדים ממני כל כך מהר ) ומעורב בכל שלב ופרט של ההקמה זהו ההליך היותר מענין של העשייה ולעיתים מתקבלים בו ההחלטות היותר חשובות.